Juba õhtuks oli märgata, et turvaliste varade hinnad olid veidi taandunud. USA võlakirjade hinnad hakkasid uuesti langema, sest investorid võtsid fookusesse potentsiaalse intressimäärade tõusu detsembris. Ka kuld andis osa tänase päeva tõusust tagasi ning USA turud on jõudnud tagasi plussi.
„Tõenäoliselt jääb lennuki allatulistamine diplomaatilise kriisi tasandile. Tõsi, tulevikus on taolised intsidendid
Venemaa ja
Türgi vahel nüüd küllaltki tõenäolised, sest kumbki osapool ei taha järele anda,“ kirjutasid IHSi analüütikud Ege Seckin ja Firas Abi Ali.
NATO liikme Türgi ja Venemaa vahelised pinged on püsinud juba pikka aega. Venemaa presidendi Vladimir Putini otsus viia teema ÜRO julgeolekunõukogusse viitab, et Kremlin tahab vältida olukorra eskaleerumist. Samas on mõlemal võimalik panuseid tõsta, ütlesid IHSi analüütikud.
„Venemaa saab näiteks tõsta Venemaa gaasi hinda, Türgi saab toetada aga Kaukaasia regiooni ja Krimmi mässulisi. Tõenäoliselt tugevneb ka Venemaa toetus Süüria-Kurtide Demokraatlikule parteile,“ kirjutasid nad.
ISIS on ohuks finantsturgude stabiilsusele
Samal ajal takistab intsident Islamiriigi vastu võitlemist – see on lääneriikide ja finantsturgude jaoks kõige suurem oht.
Euroopa aktsiaturge kajastav Euro Stoxx 600 indeks on täna odavnenud 1,3 protsenti. Türgi ja Venemaa börsid on täna langenud aga vastavalt 4,4 ja 3,3 protsenti.
Diplomaatiline kriis võib ühise koalitsiooni moodustamist takistada. Viimastel nädalatel on Prantsuse diplomaadid proovinud ühiselt tegutsema saada nii NATO, USA, Prantsuse kui ka Venemaa jõudusid.